celebritate

Alena Zavarzina: chipul frumos al snowboardingului pentru femei

Cuprins:

Alena Zavarzina este cunoscută pe larg de fanii sportului după o performanță excelentă la Olimpiada de la Sochi, unde a câștigat premiul de bronz la snowboarding. Cu toate acestea, nu numai rezultatele sportive au adus faimă fetei. Povestea de dragoste a americanilor Vick Wilde și Alena Zavarzina poate servi bine ca complot pentru un film. La urma urmei, după ce s-a căsătorit cu frumusețea rusă, fostul „țăran de mijloc” părea că a câștigat aripi și a câștigat două discipline simultan la Jocurile Olimpice de iarnă din 2014.

Începutul călătoriei

Alena Zavarzina s-a născut în 1989 în Novosibirsk. Calea fetei către snowboarding a fost lungă și șerpuitoare. În primul rând, părinții i-au dat fiicei sale gimnastică ritmică, dar din cauza problemelor de inventar, au fost forțați să o ridice de acolo. A doua Alina Kabaeva de la Alena nu a funcționat și a început să viziteze piscina.

Cu toate acestea, în timpul iernii, ea era pasionată de un sport nou îmblânzit - snowboarding. Treptat, hobby-ul Alenei a devenit principala sa disciplină sportivă, ea a renunțat la înot și s-a concentrat pe petrecerea preferată. Zavarzin a început cu o spectaculoasă disciplină Big Air, un fel de acrobații pe tablă. Un an mai târziu, antrenorul a sfătuit-o să treacă la snowboard-ul de mare viteză, iar fata a început să efectueze în paralel slalom și snowboarding.

La șaptesprezece ani, Alena Zavarzina și-a început spectacolele la competiții majore. Primul turneu internațional pentru ea a fost faza Cupei Mondiale din Olanda. Tânăra atletă nu a obținut aici lauri speciale, dar nu a pierdut inima și a continuat să lucreze la ea însăși.

Treptat, treburile Alenei s-au îmbunătățit, a fost unul dintre cei trei lideri în campionatul mondial de juniori și la Cupa Europeană. În 2009, Zavarzina a luat argintul Cupei Mondiale de juniori și a devenit și al doilea în Cupa Europei.

Adultul câștigă

Înainte de Jocurile Olimpice de Iarnă din 2010, la Vancouver, un originar din Novosibirsk și-a sporit cu încredere sportivitatea câștigând Cupa Mondială din Statele Unite, Canada și Europa. Alena Zavarzina a fost considerată speranța snowboardingului rusesc și multe au contat pe medalia fetei.

Cu toate acestea, la Vancouver, totul a mers prost. A început cu faptul că sportivul a fost aproape târziu pentru începerea calificării și a pierdut complet concentrarea din experiențe. Alena a ajuns pe linia de sosire doar a șaptesprezecea și nu a fost selectată în finala 1/8.

Tânăra snowboarder nu a fost frântă de primele întârzieri, a uitat de eșecul de la Vancouver și a început să se pregătească pentru următorul ciclu olimpic. Un an mai târziu, ea, senzațional pentru mulți experți, a câștigat Campionatele Mondiale, câștigând competiții în slalomul gigant paralel.

De la Sochi la Pyeongchang

Pregătirile pentru Jocurile Olimpice din 2014 au fost unse în perioada finală. Înainte de a începe sezonul, Alena a descoperit o hernie a coloanei vertebrale, din cauza căreia a trebuit să suporte un curs lung de tratament. Fata abia a reușit să se contureze pentru iarnă, când la antrenament și-a rupt absurd brațul cu 2 luni înainte de începerea celui mai mare început al perioadei de patru ani.

Printr-o oarecare minune, Alena Zavarzina reușește să se supună operației și să-și recapete forma, intenționând ferm să joace la Jocurile Acasă. Această decizie s-a dovedit a fi corectă, ea s-a abătut pe distanță în timpul competiției și a obținut o medalie de bronz în disciplina slalomului gigant paralel.

După Sochi, fata nu a încetinit, câștigând mai multe premii la Campionatele Mondiale din următorul ciclu olimpic. Cel mai de succes sezon pentru ea a fost 2016/2017, unde pentru prima dată în cariera sa a câștigat clasamentul general al Cupei Mondiale în slalom gigant paralel.

Spre regretul mare al tuturor numeroaselor sale fani, Alena Zavarzina nu a reușit să se prezinte la Jocurile Olimpice din Pyeongchang 2018. Fiind una dintre favoritele Jocurilor, ea s-a oprit la un pas de podium, ocupând un loc al patrulea ofensiv.