celebritate

Jucătorul rus Taekwondo Denisenko Alexey Alekseevich: biografie, realizări și fapte interesante

Cuprins:

Anonim

Denisenko Alexey - un celebru sportiv intern, jucător de taekwondo. De două ori a devenit medalist la Jocurile Olimpice de vară. Campioana Rusiei, participant multiplu și câștigător al premiilor la campionatele europene și mondiale. Participant la primele Jocuri Europene de la Baku, la care a obținut o medalie de bronz. Are titlul de Maestru onorat al sportului din Rusia.

Biografie sportivă

Image

Denisenko Alex s-a născut în micul oraș Bataisk, care se află în regiunea Rostov. S-a întâmplat în 1993.

Denisenko Alexey în secțiunea taekwondo a fost adus de tatăl său când avea doar 8 ani. Tocmai a mers la școală. Acolo, eroul articolului nostru l-a întâlnit pe primul său antrenor, al cărui nume era Alexander Shin.

Tatăl viitorului campion i-a oferit fiului său exact acestui sport, pentru că voia ca el să pară idolii tinereții sale - Jackie Chan și Jean-Claude Van Damme.

Tatăl a început Denisenko Aleksey să se pregătească pentru cariera sa sportivă încă din primii ani de viață. Au fost angajați în întărirea corpului. La urma urmei, inițial Alex era un copil foarte dureros și slab.

La început, Alexei a mers cu reticență la secție, dar s-a implicat treptat. A început să imite idolii tatălui său și cu o vigoare reînnoită a început să practice taekwondo.

Tatăl meu spune că Alexey și-a dorit în mod repetat să renunțe la sport, dar la final a abandonat această idee. Chiar în ciuda faptului că a trebuit să treacă prin Don întreg pe o barcă pentru a se antrena. Astfel de probleme au apărut în timpul construcției podului Voroshilovsky din Rostov. Din cauza lucrărilor de reparații, transportul public nu a mers pe malul drept al Donului, pe care s-a antrenat. Prin urmare, a trebuit să folosesc o barcă. Și se întorcea acasă târziu seara în ultimul autobuz.

Viața personală

Viața personală din cariera unui sportiv a jucat un rol important abia de curând. Înainte de aceasta, s-a concentrat în totalitate pe sport.

Cel mai recent, în decembrie 2016, s-a căsătorit cu jucătoarea taekwondo Anastasia Baryshnikova, campioană de bronz la Jocurile Olimpice de la Londra, de trei ori campioană europeană, a obținut de două ori medalii de bronz la campionatele mondiale.

Jocurile Olimpice din Londra

Image

Alexey Denisenko din taekwondo a început să arate rezultate bune la primele turnee de tineret. În curând a primit o notă pentru antrenorii echipei naționale.

Succesul pe arena internațională i-a asigurat participarea la Jocurile Olimpice de vară 2012 de la Londra. La acea vreme avea 19 ani incomplet. Denisenko a evoluat în cea mai ușoară categorie de greutate - până la 58 de kilograme.

Rusul și-a început calea către victorie în runda preliminară, întrucât era un tânăr sportiv, fără un rating personal, complet necunoscut de nimeni. În prima luptă de la olimpiadă, eroul articolului nostru s-a întâlnit cu Costa Rica, Heiner Oviedo. Rusul a obținut o victorie de alunecare de teren 5: 2.

În sferturile de finală, Alexey Denisenko la Jocurile Olimpice s-a confruntat cu sportivul chinez Wei Zhenyang. De data aceasta lupta s-a dovedit a fi încăpățânată, lungă și chiar mai productivă. Denisenko a câștigat 10: 7. Cel mai intens a fost meciul din semifinală, în care Alexei, într-o luptă amară, a pierdut în fața sud-coreeanului Lee Dae Hong, cu scorul de 6: 7. Apropo, infractorul rus în finală a suferit o înfrângere zdrobitoare din partea spaniolului Huel Gonzalez 8:17.

Însă Alexei Denisenko, în meciul pentru locul trei, în așa-numita finală de consolare, l-a învins pe australianul Safwan Khalil 3: 1. Așa că tânărul rus a câștigat prima sa medalie olimpică. La Jocurile de la Londra, aceasta a devenit doar una dintre cele două medalii de bronz ale echipei naționale a Rusiei Taekwondo.

Campionatul European din Azerbaidjan

Image

Următorul turneu internațional important a fost Campionatul European, care a avut loc la Baku, capitala Azerbaidjanului. Alexey Denisenko, taekwondo în biografia sportivului de la acea vreme a jucat un rol decisiv, a selectat pentru turneu fără probleme.

La concursuri, a evoluat în categoria de greutate până la 68 de kilograme. După ce a depășit rundele preliminare, sportivul a ajuns la bătălia decisivă. În finală, s-a întâlnit cu turcul Servet Tazegul, dar a pierdut.

În cadrul echipei, echipa rusă a ocupat locul doi, câștigând două medalii de aur, trei de argint și două de bronz. Numai croații erau mai puternici.

Campionatul Mondial din Rusia

Image

În 2015, Alexei Denisenko a câștigat dreptul de a vorbi la Cupa Mondială. Taekwondo în biografia sportivului de atunci a jucat un rol cheie.

Eroul articolului nostru a luptat din nou în categoria de greutate până la 68 de kilograme. Și în meciul final s-a întâlnit din nou cu Servet Tazegul din Turcia. Și a pierdut din nou.

În general, echipa rusă a evoluat fără succes la campionatul mondial, ocupând doar locul 12. În banca de salvare a echipei noastre nu a existat un singur premiu de aur, doar două de argint (dintre care unul a câștigat Denisenko) și cinci de bronz.

Jocuri europene la Baku

Image

În 2015, Alexey Denisenko a luat parte la următoarele competiții internaționale importante. Taekwondo a intrat în programul primelor Jocuri Europene. Acesta este un analog al Jocurilor Olimpice, dar numai pentru echipele europene. Inițial, s-a presupus că vor fi organizate doar jocuri de vară, dar acum se fac tot mai multe propuneri pentru organizarea jocurilor europene de iarnă. Este demn de remarcat faptul că pe alte continente astfel de competiții există de multă vreme. De exemplu, Jocurile Pan-Americane, Pan-Africane sau Pan-Arabe.

La aceste începuturi, Alexey Denisenko a început de la 1/8 de finală. El a fost opus de un sportiv din San Marino Michele Ceccarone. Rusul a câștigat cu încredere 19: 1. În sfertul de final, eroul articolului nostru s-a ocupat la fel de încrezător cu englezul Martin Stamper - 18: 6.

Problemele au început doar în semifinale cu proprietarul site-ului, azerbaidjanul Ayhan Taghizade. Într-un duel încăpățânat, Denisenko a pierdut cu 5: 7. În lupta pentru locul trei, rusul s-a întâlnit cu rivalul său de mult timp - turcul Servet Tazegul. De această dată, turcul a pierdut în mod neașteptat în finala 1/8 la Polol Karol Robak - 9:21.

Duelul pentru locul trei a avut succes. În cele din urmă, Denisenko a reușit să câștige - 19:16.

În cadrul evenimentului echipei de la Jocurile Europene, rușii au devenit al treilea, pierzând în fața Azerbaidjanilor și a britanicilor.

Olimpiada a doua

Image

În 2016, la 22 de ani, Alexey Denisenko a luat parte la a doua Jocuri Olimpice. Taekwondo la Jocurile Olimpice era o disciplină relativ tânără, dar deja iubită.

În categoria lui de greutate a coroanei de până la 68 de kilograme, Denisenko a fost din nou unul dintre favoriți. În finala 1/8, s-a ocupat ușor de venezueleanul Edgar Contreras - 12: 2. În sferturile de finală, s-a întâlnit cu turcul Tazegul, dar de data aceasta a fost din nou mai puternic decât adversarul său, pe care inițial l-a pierdut în mod regulat. Rusul a câștigat 19: 6.

În semifinale, belgianul Jauad Ashab 6: 1 a fost învins. Aleksey Denisenko în meciul final cu sportivul din Jordan Ahmad Abagaush. Oricât a rezistat eroul articolului nostru, totuși a cedat 6:10.

Această medalie de argint a fost singura câștigată de ruși în aceste jocuri. Cu acest rezultat, în evenimentul echipei, au împărțit locul nouă cu Mexic, Niger, Serbia și Franța.