Lewis Hamilton: campion mondial în carieră

Cuprins:

Lewis Hamilton este un celebru pilot britanic de Formula 1. Acum face parte din echipa Mercedes, cu care pilotul a semnat un contract în 2013. Lewis nu este căsătorit. Au apărut adesea în presă zvonuri despre relația romantică a lui Lewis Hamilton și Rihanna, însă șoferul însuși a declarat în repetate rânduri că îl cunoaște pe celebrul cântăreț de multă vreme și erau doar prieteni.

Începerea carierei

Lewis s-a născut în 1985. La vârsta de 11 ani, a început kartingul, ca majoritatea pilotilor de Formula 1. În 2001, a luat parte la seria Formula Renault de iarnă. Hamilton a condus patru curse și a ocupat locul 5 în general fără să câștige o singură medalie.

Debut și Campionat

În 2007, în prima sa cursă, Hamilton a câștigat bronzul. Toată lumea a fost șocată de debutul britanic. Dar acesta a fost doar începutul. La Marele Premiu al Malaeziei, Lewis Hamilton a devenit al doilea, apoi a câștigat argint în Bahrain, Spania și Monaco. Al șaselea și al șaptelea stadiu al Formulei 1 a devenit pentru „pilot” de pilot. Pentru prima dată, Lewis a intrat în cel mai înalt pas în Canada, iar a doua oară în SUA. În continuare, Hamilton a câștigat bronzul în Franța și Marea Britanie. După aceea, a avut loc un eșec - locul 9 la Marele Premiu European. După eșec, Lewis Hamilton a reușit să câștige imediat - Marele Premiu al Ungariei i-a adus pilotului al treilea aur din cariera sa.

Apoi, în trei etape, britanicul nu a putut câștiga o singură dată, ocupând o singură dată locul doi. În Japonia, Lewis Hamilton a reușit din nou să câștige. Al 16-lea Mare Premiu al sezonului, care a avut loc în China, a fost un dezastru pentru sportiv. Pilotul nu a putut termina cursa și a complicat semnificativ lupta pentru titlu. În ultima cursă a sezonului într-una din viraje, mașina Hamilton s-a oprit. Drept urmare, el a ocupat locul șapte, ceea ce nu i-a permis să devină campioana Formulei 1 în sezonul de debut.

Însă britanicii nu au trebuit să aștepte mult timp pentru campionat. Deja în sezonul următor, a reușit să câștige Formula 1. După victoria din Australia, Lewis a ocupat locul 5 în Malaezia, a ocupat locul 13 în Bahrain. După aceea, a putut reveni pe podium. Locurile 3, 2 și 1 au călărețul în Spania, Turcia și, respectiv, Monaco. După adunarea din timpul Marelui Premiu din Canada și locul 10 pe scările din Franța, Hamilton a reușit să câștige 4 podiumuri, dintre care 2 au devenit aur, în cinci curse ulterioare. Lewis a obținut ultima sa victorie în sezonul campionatului din China. 98 de puncte au permis britanicului să câștige clasamentul general.