celebritate

Tenismanul spaniol Carlos Moya: biografie, carieră sportivă și viață personală

Cuprins:

Carlos Moya, a cărui biografie, cariera sportivă și viața personală sunt descrise în acest articol, este un cunoscut jucător de tenis spaniol, câștigătorul multor turnee, inclusiv Roland Garros. La un moment dat a fost prima rachetă a lumii. Acum face parte din echipa de antrenori a lui Rafael Nadal.

Date biografice

Carlos Moya s-a născut în august 1976 în Palma spaniolă de Mallorca. Mai întâi a ridicat o rachetă de tenis la vârsta de șase ani. Carlos s-a antrenat din greu și în scurt timp a dat rezultate. La un moment dat a fost considerat unul dintre cei mai buni juniori din lume.

Cariera profesională

La vârsta de 19 ani, după câștigarea mai multor „futures” și „provocări”, Carlos Moya și-a făcut debutul în turneele ATP. Deja în a doua competiție a ajuns în sferturile de finală. În noiembrie 1995, a devenit pentru prima dată câștigătorul turneului APR de la Budapesta.

În anul următor, Moya a participat pentru prima dată la Australian Open, unde nu a putut trece dincolo de primul tur. Pe terenurile de la Roland Garros și US Open, el a fugit în turul doi. În august, Carlos a câștigat turneul de acasă din Mallorca. La sfârșitul sezonului, el a ocupat locul 26 în clasamentul mondial.

1997 a fost un an bazin pentru Carlos Moya. Pentru început, a ajuns senzațional în finala Openului Australian, unde a pierdut în prima rachetă a lumii față de Pete Sampras. În plus, nivelul excelent al tenisului Carlos Moya de-a lungul sezonului l-a ajutat să obțină o invitație de participare la turneul final al anului, unde a ajuns în semifinale.

În anul următor, norocul nu a zâmbit inițial jucătorului de tenis spaniol. S-a prezentat fără succes la curțile din Australia. Dar toate acestea s-au schimbat când au început turneele pe pământul preferat al lui Carlos. Mai întâi, el a câștigat turneul ATP Masters de la Monte Carlo, apoi a obținut victoria principală în cariera sa - a devenit câștigătorul Openului Francez (Roland Garros). Acesta a fost primul și ultimul său titlu în turneele de Grand Slam. La sfârșitul sezonului, Moya a devenit a cincea rachetă a lumii.

În ciuda începutului relativ prost al sezonului din 1999, Carlos Moya în martie, după ce a intrat în finala la turneul Indian Wells, a obținut o altă realizare: a devenit primul spaniol care a reușit să devină prima rachetă a lumii. Din păcate, în vârful clasamentului mondial, el a durat doar 13 zile.

După mai multe sezoane nu prea reușite, Carlos Moya s-a reapărut în 2002. Mai întâi, a ajuns în finala la turneul de la Monte Carlo, iar apoi a câștigat la Cincinnati. La finala turneului mondial, a făcut din nou drum spre semifinale. Performanțele excelente i-au permis spaniolului să se întoarcă în primii 10 cei mai buni jucători de tenis de pe planetă.

În 2004, Carlos Moya câștigă pentru ultima oară turneul seriei ATP Masters. La Roma, în finală, s-a ocupat cu ușurință de David Nalbandian. După acest triumf, cea mai înaltă realizare a jucătorului de tenis a fost semifinala turneului de la Hamburg.

De-a lungul anilor, Carlos Moya a pierdut din ce în ce mai mult în clasamentul mondial, dar a participat cu încăpățânare la toate competițiile. Dar vătămările și rănile vechi s-au făcut simțite din ce în ce mai mult. A lipsit aproape toată 2009 din cauza problemelor de sănătate. Revenind la tribunal anul următor, Carlos Moya nu a putut niciodată să-și recapete fosta formă.

Meciul din prima rundă a turneului de la Madrid a fost ultimul din cariera sa pentru legenda tenisului spaniol. El a vrut să performeze pentru ultima oară la iubitul său francez Open, dar din cauza problemelor cu piciorul, a fost nevoit să părăsească sportul mare.

Antrenor de carieră

După ce s-a despărțit de tenisul profesionist, Carlos Moya nu și-a spus în sfârșit la revedere de la acest sport. În 2013, a participat la Cupa Davis în calitate de căpitan al echipei naționale a Spaniei. Totuși, acel miting a fost un eșec pentru echipa din Peninsula Iberică. Pentru prima dată în două decenii, spaniolii au zburat din grupul mondial. După acest eșec, Carlos Moya a părăsit locația echipei.

Trei ani mai târziu, un specialist spaniol a devenit un îndrumător al jucătorului de tenis canadian Milos Raonic. În ciuda rezultatelor excelente ale subalternului său, care la sfârșitul sezonului a devenit a treia rachetă a lumii la simplu, Moya și Raonic au încetat cooperarea.

În același an, Carlos s-a alăturat echipei de antrenor a unui jucător de tenis nu mai puțin cunoscut și intitulat - spaniolul Rafael Nadal.