mediu

Stadionul Welsh Cardiff City: istorie și meciuri

Cuprins:

Cardiff City este stadionul unuia dintre cele două cluburi de fotbal din Țara Galilor din Campionatul Angliei. De la punerea în funcțiune timp de trei ani, arena a fost acasă la clubul de rugby Cardiff Blues.

date

Construcția stadionului a durat doi ani și s-a încheiat în primăvara anului 2009. Două echipe au început să împartă arena deodată. Primul a fost Clubul de Fotbal Cardiff City, care s-a mutat de la stadionul Ninian Park, care a fost acasă la clubul Capitalei timp de 99 de ani. Alți proprietari de stadion sunt clubul de rugby Cardiff Blues.

Costul construirii arenei a fost de aproximativ 50 de milioane de lire sterline. Arhitectul era Arup. Capacitate - 25 mii locuri. Stadionul Cardiff City este a doua arenă a țării din punct de vedere al numărului de locuri, a doua doar a Mileniului, destinată 74, 5 mii de spectatori. În vară, stadionul Cardiff City a fost reconstruit, după care a început să găzduiască până la 33, 5 mii de fani.

Primele jocuri

La mijlocul lunii iulie 2009, Cardiff și Celtic au jucat un meci amical în arenă. Debutul oficial al stadionului Cardiff City a avut loc în august 2009, când clubul de fotbal Scunthorpe United a venit să îi viziteze pe gazde. Lupta s-a încheiat într-o victorie zdrobitoare pentru galezi cu scorul de 4-0.

În noiembrie a acelui an, stadionul a fost vizitat pentru prima dată de echipa națională a Țării Galilor, care a jucat un meci amical cu echipa scoțiană. Partida s-a încheiat cu o victorie galeză cu 3-0. Aproape un an mai târziu, Țara Galilor a jucat primul joc oficial pe stadionul Cardiff City. A fost un meci în selecția pentru Campionatele Europene din 2012. Rivalul britanicilor a fost echipa națională a Bulgariei.

Meciuri celebre

Unul dintre primele mari cluburi care a venit să viziteze noua arenă a clubului galez a fost Manchester City. A fost un joc ca parte a etapei a 2-a din Premier League. Meciul s-a încheiat cu o victorie senzațională pentru Cardiff City 3-2. La începutul celei de-a doua reprize, „orășenii” au preluat conducerea, dar după câteva minute, galezul a egalat, iar la finalul reprizei, dubla de Campbell a oferit echipei un avantaj mare. În timp suplimentar, Negredo a stabilit scorul final al jocului.

În etapa a 12-a, Manchester United a venit în Țara Galilor. Meciul s-a încheiat la egalitate. În etapa a 13-a, Arsenalul londonez a devenit rivalul lui Cardiff City. De data aceasta, jucătorii galezi nu au putut surprinde grandoarea. Double Ramsey și golul Flamini au adus „Gunners” o victorie alunecată de teren.

În martie, Cardiff City Stadium a vizitat Liverpool. Meciul s-a desfășurat în cadrul celei de-a 31-a runde a Premier League. Merseysides au fost una dintre cele mai bune echipe din campionat și concurenți pentru titlu. Meciul de la debut a deschis scorul. Câteva minute mai târziu, Saures și-a recâștigat status quo-ul. La jumătatea primei reprize, golul lui Campbell ia adus din nou pe galezi, dar înainte de pauză pentru pauză, Skrtel a egalat din nou. Liverpool a câștigat a doua repriză cu scorul de 4-1 și a câștigat meciul cu 6-3.

În ultima etapă a sezonului 2013/14, Chelsea a venit să viziteze Cardiff City, pierzând șansele de a fi campioană pentru mai multe meciuri înainte de sfârșitul campionatului englez. Marele Londra a fost ultimul mare club care a vizitat stadionul galez. Meciul s-a încheiat cu victorie pentru pașii lui Jose Mourinho 2-1. La sfârșitul sezonului, Cardiff City, al cărui antrenor principal Ole Gunnar Solskher a fost numit în timpul campionatului, a zburat la Campionat și nu a intrat niciodată în Premier League engleză timp de 3 sezoane.