celebritate

Meryl Davis: cariera și viața personală a patinatorului

Cuprins:

Patinatorul de figura Meryl Davis este unul dintre cei mai titulari sportivi în dansul cu gheață. Împreună cu Charlie White, a câștigat toate competițiile mondiale prestigioase, inclusiv Jocurile Olimpice de la Sochi din 2014, și a câștigat inimile a milioane de fani.

Începerea carierei

Meryl Davis s-a născut la 1 ianuarie 1987 în Michigan. A patinat la vârsta de cinci ani pe un lac înghețat. În același an, a început să se antreneze ca un patinator singur, dar până la vârsta de opt ani se încercase să danseze pe gheață și să aleagă în favoarea acestui sport.

Din 1997, Meryl, la sugestia antrenorilor, este împerecheat cu Charlie White. Din primul sezon, duo-ul a arătat rezultate ridicate în aproape toate competițiile la care a luat parte.

Cariera de juniori a lui Meryl Davis și Charlie White a început mai puțin cu succes: la primele Campionate Mondiale de juniori din 2004, sportivii au ocupat doar locul 13, iar sezonul următor nici nu a luat parte la începutul principal al anului din cauza unei accidentări a partenerului.

În sezonul trecut, înainte de a trece la seniori, Meryl și Charlie au selectat finala Marelui Premiu, unde au ocupat locul doi, au câștigat campionatul național și au ajuns pe podiumul Campionatului Mondial, obținând bronz.

Ciclul olimpic 2006 - 2010

Primul an adult, patinatorii au început cu două locuri consecutive a patra la etapele Marelui Premiu. La Campionatul celor patru continente, s-au dovedit, de asemenea, a patra, iar la Campionatele Mondiale au devenit a șaptea. Experții au remarcat o componentă tehnică foarte ridicată a călăriei perechii. La turneul de la Nagano, judecătorii au evaluat toate elementele programului la cel mai înalt, al patrulea nivel. Înainte de această realizare, nu avea un singur cuplu din lume.

În sezonul următor, patinatorii au crescut treptat rezultatul: au luat prima medalie în cariera seriei Grand Prix de la Paris, iar la Campionatele Mondiale au devenit al șaselea din suma a două programe.

În 2008, sportivii au ajuns prima dată la finala Marelui Premiu, în ciuda unei performanțe nereușite la una dintre etape. După ce a câștigat bronzul în finală și apoi a câștigat Campionatul național, Davis / White a rămas totuși nominal a doua pereche a țării, în timp ce experimentații Tanit Belbin și Benjamin Agosto au păstrat statutul de lideri.

La Campionatele Mondiale, Meryl Davis și Charlie White nu au avut câteva sutimi de punct înainte de primul podium.

Sezonul olimpic 2009 - 2010 a devenit un punct de cotitură în cariera patinatorilor, pentru prima dată învingând cu încredere Belbin / Agosto la Campionatul SUA și, ulterior, nu a pierdut niciodată o dată cu fostul prim număr al echipei naționale. Principalii rivali ai dansatorilor în lupta pentru conducerea mondială au fost sportivii canadieni Tessa Virtue și Scott Moir. Pentru ei, perechea a pierdut aurul Jocurilor Olimpice de la Vancouver. Restul concurenților Virtue / Moir și Davis / White au rămas mult în urmă.

Specialiștii au numit performanța ambelor cupluri o revoluție în dansul pe gheață, deoarece sportivii au arătat nu numai cea mai înaltă calitate a elementelor tehnice, ci și o abordare inovatoare pentru stabilirea programelor.

Ciclul olimpic 2010 - 2014

Întregul ciclu olimpic precedent olimpicilor de la Sochi a avut loc în competiție între cuplurile canadiene și americane. În orice competiție, la care au participat ambele duete, sportivii rămași s-au luptat între ei doar pentru bronz.

De remarcat este faptul că, de-a lungul mai multor ani de rivalitate, cuplurile s-au antrenat în același grup și au vorbit despre celălalt cu mult respect.

Chiar în primul sezon după olimpiadă, Meryl Davis și Charlie White au câștigat titlul mondial lipsă pentru prima dată în istoria SUA.

În 2012, după prăbușirea duo-ului de antrenor Marina Zueva și Igor Shpilband, Davis și White au decis să continue să lucreze sub conducerea lui Zueva.

În sezonul preolimpic, cuplul și-a bătut din nou principalii rivali la Campionatele Mondiale, înregistrându-și recordul mondial pentru suma dansurilor scurte și gratuite.

Punctul culminant în cariera patinatorilor a fost o victorie încrezătoare la Olimpiada de la Sochi, cu o altă actualizare a recordurilor mondiale. La aceeași Olimpiadă, un cuplu din echipa SUA a obținut bronzul. Un succes uriaș cu publicul a fost dansul gratuit „Scheherazade” la muzica lui Rimsky-Korsakov.

După sezonul triumfător, cuplul nu a apărut la începuturile oficiale. Sportivii și-au anunțat oficial retragerea în februarie 2017.