celebritate

Legendarul biatlet sovietic Tikhonov, Alexandru Ivanovici: biografie și carieră sportivă

Cuprins:

Alexander Tikhonov, a cărui biografie este prezentată în acest articol? - Legendarul biatlet sovietic, câștigător de patru ori al Jocurilor Olimpice, triumf multiplu și medaliat al campionatelor mondiale la diverse discipline.

biografie

Tikhonov Alexander Ivanovici s-a născut în satul Uysky (regiunea Chelyabinsk) în ianuarie 1947. Părinții lui adorau schiul, așa că băiatul a petrecut mult timp pe pârtiile de zăpadă încă din copilărie.

Prima realizare a viitoarei vedete sportive sovietice a venit în clasa a cincea, când Tikhonov a câștigat competiția de schi de fond pentru premiul Pioneer Adevărul.

După școală, Tikhonov a absolvit o școală profesională din Chelyabinsk, și apoi - un colegiu de educație fizică, după care a fost redactat în armată. În tot acest timp s-a antrenat greu, schiind chiar noaptea, după o zi grea. În timpul serviciului militar, a câștigat campionatul de juniori al Uniunii Sovietice, ceea ce i-a garantat să se afle în echipa națională de schiori reprezentând URSS la competiții internaționale.

Cariera sportivă

Contrar tuturor așteptărilor, faimosul schior de la Tikhonov Alexander - campionul multor competiții de juniori - nu a funcționat. Motivul pentru aceasta a fost o vătămare la picior în 1966. În timpul restaurării, i s-a oferit să tragă dintr-o pușcă de biatlon. Alexander a lovit calm toate țintele fără o singură ratare. Atunci s-a decis trecerea la biatlon.

Prima probă serioasă pentru un sportiv de 20 de ani a fost Cupa Mondială din 1977, la Altenberg. Aici, Alexander Tikhonov, ocupând locul doi în echipa de relee a URSS, a devenit primul câștigător al campionatului mondial.

Sezonul următor a adus primul „aur” biatletului. La Jocurile Olimpice de la Grenoble din 1968, Alexandru a devenit mai întâi al doilea în cursa individuală, apoi a sărbătorit victoria în ștafeta.

Următorii trei ani au devenit pentru Tikhonov Alexandru „de aur” în sensul literal al cuvântului. La campionatele mondiale de la Zakopane și Ostersund, el a devenit câștigătorul neschimbat la cursele individuale și la ștafetă, iar numai la campionatul mondial din 1971, în disciplina individuală, Diter Speer a trecut de GDR.

La Jocurile Olimpice din Japonia, Sapporo Tikhonov și-a rupt schiul și a călărit pe un picior timp de aproape un kilometru. Dar chiar și așa, el a condus în mod meritat, iar echipa URSS a obținut din nou premii de aur.

În următoarea perioadă interolimpică, biatleta sovietică a continuat să strângă premii și titluri. Din 1973 până în 1975, a devenit de patru ori campion mondial la diverse discipline. În formă atletică excelentă, a mers la Jocurile Olimpice din Innsbruck, unde a câștigat al treilea său „aur” din ștafetă. În cursa individuală, a parcurs mai întâi aproape întreaga distanță cu un gol mare, cu toate acestea, trei ratări enervante și șase minute de penalizare l-au lăsat fără șansa unei alte medalii.

În ciuda unei vârste destul de impresionante și având o performanță bună, conducerea sovietică a biatlonului a decis să-l ducă pe Tikhonov la Jocurile Olimpice din Lacul Placid din 1980. La ceremonia de deschidere, el a fost desemnat să poarte drapelul URSS.

Biathletul Alexander Tikhonov a dovedit încă o dată că poate fi de încredere. Într-o luptă intensă cu tineri rivali, sportivul și-a ajutat din nou echipa să facă primul pas al podiumului olimpic.