celebritate

John Higgins: biografie, fapte din viață, fotografie

Cuprins:

Unul dintre cei mai proeminenți și faimoși reprezentanți ai snookerului este John Higgins. Biografia jucătorului a început în micul oraș Wisho, unde s-a născut pe 18 mai 1975. Scoțianul a primit o licență internațională și a devenit jucător profesionist în 1992.

Împreună cu un alt britanic Ronnie O'Sullivan, nu mai puțin faimos, a intrat în elita mondială a varietății de jocuri de biliard - snooker. Primul triumf s-a petrecut în 1994, când l-a învins pe Dave Harold în finală. Din acel moment, cariera sa a început să se dezvolte rapid.

Cariera „vrăjitorului” scoțian

Primele două sezoane din cariera sa, John a petrecut destul de modest. Și-a făcut un nume singur în turneul Grand Pri, unde a câștigat senzațional primul loc. Celebrul jucător nu s-a oprit acolo și deja în sezonul următor a câștigat două titluri British Open și International Open. Aceste realizări i-au permis scotianului să ocupe locul 11 ​​în clasamentul jucătorilor de snooker mondial.

În sezonul 1995-1996, John Higgins a continuat să demonstreze un joc de excepție. Colecția sa de trofee s-a umplut cu mai multe titluri: German Open, International Open. A devenit un sfert finalist al turneului mondial și s-a situat cu încredere pe a doua linie a ratingului.

Sezonul 1997/98 a fost cel mai de succes din cariera scoțiană. Higgins a devenit finalista a 8 turnee de clasament. Acum exista doar campionatul mondial, unde nu era faimos pentru succese mari. O combinație reușită de circumstanțe ar putea duce jucătorul la un vis prețuit. Pentru a face acest lucru, Stephen Hendry a trebuit să piardă în primul tur al competiției, iar John, pentru a primi trofeul râvnit. Drept urmare, el a făcut față acestei sarcini și a luat prima linie în clasament.

Creștere ridicată și cădere rapidă

În sezonul 1998/99, John Higgins nu a putut să-și apere titlul de ligă. Cu toate acestea, jucătorul a rămas pe prima linie, datorită unei victorii în mai multe competiții importante: Masters, China International, Campionatul de snooker din Marea Britanie.

Sezonul următor nu a fost mai puțin reușit în cariera de maestru. La unul dintre turnee, el a marcat cele mai multe puncte pe meci. Pentru prima dată, la Cupa Națiunilor s-a înregistrat o pauză maximă de 147 de puncte, apoi la competiția Irlandeză Masters. Higgins a câștigat mai multe premii ale trofeului la Openul Galilor și Marele Premiu.

În sezonul 2000/01, Ioan a început să scadă. La început, totul a decurs bine și l-a învins pe eminentul Mark Williams în finala Campionatului Britanic. Cu toate acestea, în Marele Premiu, a încetat să mai participe din cauza nunții. În competiția Cupei Națiunilor, a pierdut în fața lui Ronnie O'Sullivan și a coborât pe locul trei în clasamentul mondial.

În ciuda nivelului slab al jocului în următoarele două sezoane, John Higgins a reușit să rămână în primii cinci dintre cei mai buni jucători de snooker.

Nivel înalt de îndemânare - prima linie din clasament

În 2005/06, scotianul și-a recăpătat forma bună. La turneul de la Grand Prix, el a obținut o victorie alunecată de teren asupra rivalului său etern Ronnie O'Sullivan. În același timp, John a stabilit mai multe recorduri: 4 sute de serii și 494 de puncte.

Campionatul britanic a avut mai puțin succes pentru Higgins. A pierdut în optimi de finală față de adversarul său Ken Doherty, dar a câștigat Turneul de la Wembley. În competiția Cupei Malta, jucătorul ajunge în finală, dar este învins.

La turneul Open Galilor, un maestru experimentat pierde în faza finală 1/8. Meciul din China Open se încheie pentru scotian cu o înfrângere finală a lui Mark Williams. A fost unul dintre favoriții la campionatul mondial din 2006. Totuși, spre surprinderea generală a multor experți, au pierdut în primul tur al competiției față de Mark Selby. În ciuda acestui fapt, jucătorul snooker John Higgins a reușit să returneze prima linie a calificării.

Joc instabil, dezamăgire fani

Fanii „vrăjitorului” scoțian se așteptau să aibă performanțe la fel de reușite ca un sezon mai devreme. Cu toate acestea, Ioan nu le-a plăcut, ci doar a dezamăgit. A luat parte la competiția Trofeului Irlandei de Nord, unde a pierdut în fața jucătorului chinez în faza finală 1/8. După aceea, nu a reușit să-și apere titlul de campion în competiția de Marele Premiu.

La Campionatul Britanic, Higgins a demonstrat clasa superioară și a ajuns în faza semifinalelor. Cu toate acestea, a pierdut pentru viitorul câștigător Peter Ebdon. Atunci stăpânul experimentat a început să scadă. A eșuat în prima rundă a competițiilor pentru Gales Open și Malta Cup. În cadrul turneului China Open, scotianul a ajuns în sferturile de finală, unde a pierdut în fața adversarului și alături de Graham Dott.

La o competiție prestigioasă din Sheffield, John Higgins nu era favorit. Cu toate acestea, a reușit să se reabiliteze în fața fanilor și să câștige un alt trofeu.

Faima mondială este primul mare succes

În 1998, scotianul a luat parte la campionatul mondial. Pentru prima dată în carieră, a ajuns în finală și a luat victoria unui tânăr și promițător Mark Selby. Englezul s-a calificat și a arătat un joc de înaltă clasă. Cu toate acestea, adversarul său a arătat o abilitate reală și voința de a câștiga. Drept urmare, „vrăjitorul” a celebrat succesul.

A devenit primul deținător al titlului de campion în 1998, când avea doar 23 de ani, înaintea a doi jucători strălucitori din acest indicator, Williams și O'Salivanna. După 9 ani, a câștigat al doilea trofeu al campionatului mondial.

În 2007, John Higgins, titular al titlului onorific „Membru al Ordinului Imperiului Britanic”, a recunoscut într-un interviu că acest eveniment a devenit unul dintre cele mai importante din viața sa, după nașterea unui copil.

Sezonul următor nu a fost mai puțin reușit pentru un jucător cu experiență. El a câștigat competiția la Grand Prix și a primit cel de-al treilea titlu de campionat. În clasamentul jucătorilor de snooker, el a ocupat locul 4, iar un an mai târziu a devenit liderul său.

Acuzarea de luare de mită

În aprilie 2010, un jucător scoțian și managerul său au participat la o întâlnire de afaceri. Un om de afaceri influent a sugerat Higgins și Mooney să organizeze o serie de concursuri de snooker pe bază de contract.

La acel moment, un deținător de titlu mondial de 3 ori a decis să accepte o ofertă tentantă și să dețină un joc contractual. Drept urmare, John a fost nevoit să cedeze în mai multe cadre. Suma totală a mitei a fost de aproximativ 400.000 USD.

În urma unei investigații interne, Higgins a fost interzis să participe la competiții de snooker. Cu toate acestea, un scotian cu experiență a decis să respingă afirmațiile, spunând că în întreaga sa carieră profesională nu a lipsit niciodată intenționat.

Conform deciziei unui tribunal independent, jucătorul a fost amendat și interzis timp de șase luni, iar managerul său a fost suspendat pe viață din snooker.

Revenire la joc

Revenind după suspendare, John a câștigat mai multe turnee. Două dintre ele sunt cele mai prestigioase: campionatul Marii Britanii și campionatul mondial. Scoțianul a continuat să demonstreze un nivel ridicat de snooker. John Higgins, a cărui biografie este o dovadă directă a talentului său, a „reușit” să câștige și în ETPC-5. ETPC-6 nu a avut atât de succes pentru el. A ajuns în finală, dar a pierdut în viitorul campion Michael Holt.

John a ținut campionatul britanic la un nivel înalt și s-a întâlnit în finala cu Mark Williams. Pe parcursul întâlnirii, jucătorul a acordat un scor de 2: 7 și 5: 9. Cu toate acestea, într-un meci dificil, Higgins a reușit să câștige. Acest titlu a fost al treilea din cariera sa.

La turneul de la Openul Galilor din februarie, a ajuns în finală și a primit un alt trofeu, învingându-l pe Stephen Maguire cu un scor total de 9: 6. Luna următoare, scotianul a predominat și în competiția Hainan Classic.

Viață în afara snookerului

Chiar și de patru ori campion mondial John Higgins are dreptul la confidențialitate. În 2000, a intrat într-o căsătorie oficială cu iubita sa iubită Denise. De-a lungul anilor, au avut trei copii: fata Claudia, băieții Oliver și Pierce. În plus, încearcă mereu să participe la meciurile de fotbal ale echipei sale celtice preferate.

În 2006, după ce a pierdut finala Cupei Malta, John a fost dat jos din avion din cauza unei intoxicații grele cu alcool. Cu toate acestea, în pregătirea pentru următorul turneu și faima mondială în Crucible, jucătorul a reușit să abandoneze consumul de alcool.

Higgins a suferit o mare tragedie în 2011. Tatăl său a murit de cancer. Aproape întotdeauna și-a însoțit fiul la toate turneele mondiale.