celebritate

Artem Silchenko - cel mai cunoscut scafandru din faleză din Rusia

Cuprins:

Artem Silchenko este singurul campion mondial rus în frumusețe rară și sport foarte periculos - scufundări în stânci. În 2013, a învins în finalul sezonului pe invincibilul englez Gary Hunt și pe columbianul Orlando Duke. Etapa finală a competiției a avut loc în Thailanda. Saltul perfect al lui Artem de la douăzeci și șapte de metri a fost recunoscut drept cel mai bun la etapele cupei 2013, iar în al cincilea an al competiției, sportivul nostru și-a îndeplinit visul și a câștigat aur.

Ce este scufundarea în stâncă? Povestea lui

Există două tipuri de competiții conexe: scufundări în stâncă - sărituri din roci naturale, stânci și scufundări înalte - sărituri din turnuri construite artificial. Competițiile oficiale au început în 2009, când compania Red Bull a preluat organizarea.

În ciuda faptului că astfel de competiții au început relativ recent, oamenii s-au angajat în salturi riscante din cele mai vechi timpuri. Se știe că în urmă cu câteva secole, nativii din Hawaii și-au dovedit curajul sărind în mare de pe mari înălțimi. Mai aproape de noi, în Europa, în Bosnia și Herțegovina, locuitorii s-au întrecut sărind în râu de pe un pod cu arcuri la două zeci de metri înălțime. Aceste competiții există încă în orașul Mostar, cel de-al 451-lea campionat al orașului a avut loc deja, iar acestea au început la mijlocul secolului al XVI-lea.

Biografia lui Artyom Silchenko

Viitorul campion s-a născut în 1984, copilăria și tinerețea au trecut la Voronez. Artem Silchenko a început să facă scufundări de la vârsta de 4 ani, a devenit campionul Rusiei la scufundări, a fost membru al echipei naționale, dar și-a dat seama că nu mai progresează în scufundări clasice și a fost dus de scufundări înalte. Mama, o gimnastă celebră în trecut, l-a adus pe Artem la piscină. Am vrut să-mi protejez fiul de accidentări pe platforma gimnastică, dar s-a dovedit că, în timp, fiul a preluat un sport mult mai riscant. Începând cu 2004, Artyom a petrecut opt ​​ani în China, unde a avut ocazia să se antreneze și să performeze în etapele Cupei Mondiale de scufundări. Pentru a câștiga bani pentru antrenament la începutul carierei sale, sportivul a făcut spectacole demonstrative la salturi extreme, a petrecut doi ani pe o imensă croazieră, unde a sărit de la o înălțime de zece și șaptesprezece metri într-o piscină adâncă de 3 metri, ca participant la programul emisiunii.

Primul sezon al competiției de scufundări în stâncă din 2009, Artem Silchenko a terminat cu al treilea rezultat. În anii următori, Artem a fost un participant neschimbat în elita globală a sportivilor extreme, a câștigat premii la sfârșitul sezonului și a câștigat etape individuale ale Cupei Mondiale. Biografia lui Artyom Silchenko este o versiune clasică a biografiei extreme a anotimpurilor Red Bull. De regulă, foștii câștigători și câștigătorii premiilor competițiilor tradiționale de sărituri ajung la scufundări în stânci, oamenii autodidact apar rar.

Riscuri și divertisment de scufundări în stâncă

Înainte de a intra în apă, viteza unui jumper extrem atinge 85-100 de kilometri pe oră. După 3-4 metri, viteza scade la zero, supraîncărcările care afectează corpul sportivului sunt dincolo. Înălțimi pentru jaluzele de sex masculin sunt oferite la nivelul de 23-28 de metri, pentru femei - 20-23 metri. La o asemenea viteză de imersiune, abaterea de la intrarea verticală în apă amenință cu răni grave și chiar cu moartea extremului. Artem spune că, în mod repetat, rivalii săi și, în același timp, tovarășii săi au fost duși la elicoptere cu elicopterul, astfel încât scafandrii din stâncă au fost răniți în competiții și antrenamente.

Zborul durează 2-3 secunde, acesta este un moment plin de adrenalină, ca un medicament, ține scafandrii în stânci în sporturi extreme. Numărul de sportivi din lume este însă mic, aproximativ cincizeci, iar elita nu este în general numeroasă, 15-20 de persoane. Aparent, chiar și în faza inițială, majoritatea solicitanților pentru performanțe de scufundare în pielea proprie simt toate riscurile acestui sport.

Stadiile Cupei Mondiale de scufundări din Rusia

În 2015, Kazan a găzduit campionatul mondial de sporturi nautice. Cel mai important eveniment din competiția pe apă a fost competiția înaltă de scufundări. Toți cei mai buni scafandri ai lumii s-au adunat pentru competiție, întreaga elită a dorit să sară din turnul de 27 de metri. Artem Silchenko din Kazan a performat cu demnitate, a luat bronzul. În primul rând este cel mai titrat și stabil jumper din lume, Gary Hunt.