celebritate

Heikki Kovalainen: biografie, fotografie

Cuprins:

În ceea ce privește Finlanda, există un stereotip potrivit căruia oamenii din această țară de nord sunt lentați și nefericiți. Cu toate acestea, în același timp, mica republică scandinavă furnizează constant cursele de dashing și rapide pentru cursele de Formula 1. Mika Hakinen, Kimi Raikonen - toți acești finlandezi cu jet au fost în rolurile de frunte în cele mai puternice serii de curse din lume. Printre distinșii săi compatrioți, Heikki Kovalainen, pilotul echipelor Renault, McLaren, Lotus-Caterham, nu este atât de vizibil. Și-a început bine cariera, completându-și primele sezoane în primii zece, dar apoi, fără sponsorizare, a fost forțat să coopereze cu o echipă nu foarte solidă și nu mai era printre cei mai puternici.

Calea către Formula 1

Aproape toți cei mai puternici șoferi de mașini de curse din lume și-au început cariera sportivă în karting. Pe mașinile mici deschise, chiar și copiii își pot perfecționa abilitățile de conducere. Heikki Kovalainen a urmat această cale, ai cărei ani timpurii au trecut pe pista de karting. A început să se angajeze în motorsport la vârsta de zece ani, obținând un succes bun. În 1999 a devenit al doilea din țară, iar un an mai târziu a câștigat campionatul Scandinaviei.

A ajuns și pe podiumurile mondiale, devenind medalia de bronz a planetei.

Următoarea etapă în biografia lui Heikki Kovalainen a fost participarea la seria britanică Formula Renault. Un nou debut ambițios a lucrat agresiv și îndrăzneț pe pistă, nu este jenat de concurența unor concurenți mai experimentați. În primul său sezon, Heikki a câștigat două curse și a terminat anul pe locul patru.

Tânărul finlandez a atras atenția Renault și a fost inclus în programul de sponsorizare al preocupării. În sezonul 2002, Heikki Kovalainen a început deja în cursele de Formula 3. Aici a fost și el în roluri de lider și a câștigat regulat în etapele acestei serii de curse.

Seria regală Debut

Tânărul concurent finlandez a depășit în curând nivelul versiunilor de curse minore, iar în 2005 a fost invitat ca pilot de test la echipa Renault pentru a testa mașinile echipei franceze. De-a lungul anului 2006, Heikki Kovalainen a înfășurat în mod fidel cercuri pe mașinile noii sale echipe, în cele din urmă înfășurând 28.000 km.

În 2007, „stabilul” francez a fost lăsat de liderul său Fernando Alonso, care a preferat o echipă diferită, iar liderii Renault au decis să-l pună pe un finlandez promițător, transferându-l în echipa principală. Kovalainen și-a petrecut prima etapă de Grand Prix destul de nervos, făcând câteva greșeli și completând cursa pe locul al zecelea. Totuși, deja la cel de-al doilea eveniment al sezonului din Malaezia, a reușit să încheie a opta, obținând primele sale puncte în clasamentul campionatului.

Heikki Kovalainen, cu capul misto și încrezător, și-a petrecut primul egal în mod egal. Ar putea chiar să devină primul șofer din istoria Formulei 1, care în sezonul său de debut a terminat în toate etapele.

Cu toate acestea, într-o etapă din Brazilia, mașina sa a fost grav avariată de o mașină Schumacher, iar pilotul finlandez a pierdut cursa. În final, a repetat recordul lui Tiago Monteiro, care a efectuat cu exactitate 16 curse în primul său sezon.

Schimbarea echipei

Fernando Alonso, care s-a alăturat McLaren, nu a putut găsi un limbaj comun cu liderii și partenerii noii echipe. Drept urmare, a decis să se întoarcă la Renault, alături de care a avut amintiri plăcute despre anotimpurile campioanelor. Două „grajduri” au făcut un fel de castling, în urma căruia Alonso s-a reunit cu echipa franceză, iar Heikki Kovalainen s-a mutat la McLaren.

Anul 2008 a fost cel mai de succes din cariera unui pilot finlandez. În acel an, pentru prima și ultima dată din viața sa, a reușit să câștige etapa din seria Marelui Premiu, câștigând în Ungaria, de câteva ori a ajuns pe podium.

Heikki Kovalainen a început prima cursă a sezonului în Australia, ocupând locul cinci în mișcare. Deja la următoarea etapă din Malaezia, a devenit al treilea și a urcat pe podium.

Marele Premiu al Ungariei a fost principalul eveniment din cariera sportivului. Piesa din Budapesta a fost considerată întotdeauna una dintre cele mai insidioase din Formula 1.

Acesta este plin cu aplecări și oferă puțin spațiu pentru mersuri lungi de mare viteză. Manevrând cu pricepere în coturi, Heikki Kovalainen a ocolit Felipe Massa, al cărui motor a eșuat, iar pentru prima dată în cariera sa a câștigat cursa.

În timpul sezonului, finlandezul a reușit din nou să urce pe podium, devenind al doilea în Italia și a încheiat anul pe locul șapte.

Declinul rezultatelor

2009 a fost perioada echipei Brawn, iar McLaren practic nu a participat la cursa de campioni. Eșecurile au bântuit piloții echipei britanice încă din primele etape. Conform rezultatelor primelor curse, nici Hamilton, nici Heikki Kovalainen nu au reușit să intre în top 10. Acesta din urmă s-a retras și în prima etapă după o coliziune la prima etapă a Marelui Premiu din Australia.

La următoarea cursă din Malaezia, Heikki Kovalainen s-a transformat în primul tur, iar el a terminat printre cei din urmă. Apoi, treburile lui s-au îmbunătățit, a marcat în mod regulat puncte, dar niciodată nu a fost în stare să urce pe podium.

Liderii echipei McLaren au fost nemulțumiți de performanța copilotului lor și au profitat de plecarea campionului Jenson Button de la Brawn, invitându-l să-l înlocuiască pe pilotul finlandez.

Fotografii cu Heikki Kovalainen au apărut în continuare în paginile publicațiilor sportive, dar cariera sa ulterioară a fost pusă în pericol. Călărețul nu a avut sponsorizare de la cele mai mari companii și nu a putut conta pe cooperarea cu „grajdurile” de frunte din Formula 1.

Încercare de repornire a carierei

În 2010, în Formula 1, au participat trei echipe noi pentru participare. Tony Fernandez, proprietarul Lotus a decis să-și invite piloți cu experiență în sine și a folosit serviciile lui Jarno Trulli și Heikki Kovalainen. Capacitățile nou-veniților la seria regală de curse au fost mult mai modeste decât monștri precum Ferrari și Mercedes, iar pilotul finlandez pur și simplu nu a avut capacitățile tehnice cu noua sa mașină pentru a concura cu pilotii de frunte și a participa la lupta pentru campionat.

Pentru cei trei ani petrecuți în noua echipă, Heikki Kovalainen nu a intrat niciodată pe podium și nu a putut nici măcar să termine cel puțin o cursă cu puncte. Cel mai mare succes în acești ani pentru el a fost locul 12 la Marele Premiu din Japonia.

În 2013, proprietarii Lotus, nemulțumiți de rezultatele echipei lor, au decis să își schimbe politicile și au început să atragă în rândurile lor călători faimoși și cunoscuți. Finn a rămas fără muncă timp de ceva timp, dar apoi a fost încă invitat la postul de pilot de testare și a început să experimenteze noile capabilități ale mașinilor de mare viteză.