celebritate

Biathlete Evgeny Ustyugov: biografie și realizări

Cuprins:

Evgeni Ustyugov este de departe unul dintre cei mai tineri și mai promițători sportivi. Nu se oprește nici un minut și continuă să atingă noi culmi în cariera sa sportivă. Este cunoscut și iubit de milioane de oameni de pe toată planeta. El este idolul biatletilor începători!

Evgeny Ustyugov: biografie, copilărie

Viitorul biatlet s-a născut în 1985, pe 4 iunie, în minunatul oraș Krasnoyarsk. Este sigur să spunem că Zhenya și-a obținut abilitățile pentru sport înainte de a se naște. La urma urmei, părinții lui erau sportivi destul de celebri la acea vreme. Și așa, când doi băieți s-au născut în familia Ustyugov, părinții au început imediat să se implice în dezvoltarea lor fizică. Începând cu vârsta de trei ani, Ustyugov și fratele său s-au antrenat zilnic cu ei. Pe măsură ce a îmbătrânit, băiatul a început să se implice în alpinism.

Anii de școală ai lui Eugene au fost destul de distractivi și variați. A fost un copil foarte activ. Nici un singur eveniment sportiv nu a fost complet fără participarea lui. La unul dintre concursurile din 1997 a fost văzut de antrenorul de biatlon, soția lui Viktor Yermakov. Văzând abilități bune la băiat, ea i-a sugerat să încerce mână la acest sport de iarnă.

Mai departe

Ce face Evgeni Ustyugov după absolvire? Părea deja clar că va intra la facultatea de educație fizică. Dar, prin voia sorții, tânărul nu reușește acest lucru. Și devine student la Școala Divnogorskă a Rezervației Olimpice. După ce a studiat câțiva ani, Eugene decide să își continue studiile la Facultatea de Inginerie Forestieră, pe care a reușit să o absolveze cu onoruri în 2010.

Începutul activităților sportive

Când a intrat biatlonul în viața unui viitor sportiv? Ustyugov Evgeny a fost participant la competițiile care au avut loc în Finlanda în 2005. Participând la curse individuale, tânărul a reușit să ia 12, în cursele cu urmărire - 36, iar în timpul sprintului - locul 42. Un an mai târziu, după îmbunătățirea abilităților sale sportive, Zhenya merge la Cupa Mondială, care de data aceasta a avut loc la New York. Spre surprinderea tuturor, a reușit să facă pasul premiat al podiumului în urmărire. La ștafetă, Zhenya a fost pe locul doi, iar în sprint a arătat al patrulea rezultat. Începând cu acest an, cariera viitorului campion începe să câștige avânt și să se dezvolte rapid.

Etapele stelare ale unei cariere sportive

Evgeni Ustyugov este un biatlet care a obținut rezultate ridicate. Următoarea competiție importantă pentru sportiv este Cupa Europeană 2006-2007. În timpul sprintului, Ustyugov ocupă locul 12, în timp ce se află la doar 3 minute în spatele câștigătorului. În urmărire, Zhenya era deja al doilea. Atunci nu a mai avut suficiente 25 de secunde pentru a termina, în ciuda faptului că a fost doar o ratare a țintei despărțită de victorie.

Când au început a doua etapă a cupei, tânărul a trebuit să muncească din greu. Eforturile sale au încununat locul 25 în cursa de sprint. El a fost la un minut și jumătate în spatele câștigătorului și a făcut doar 3 ratări. În următorul sprint, Ustyugov ocupă locul 50, cu aproape 3 minute în spatele rivalului principal. Aceste eșecuri nu l-au rupt pe tânărul biatlet. Dimpotrivă, a servit ca un stimulent pentru o muncă mai fructuoasă.

Călătorie mondială

Participând la multe turnee și campionate, Eugene a trebuit să petreacă mult timp în afara casei. Cu toate acestea, el nu a stricat relațiile cu cei dragi. Ustyugov a simțit întotdeauna susținerea părinților și a prietenilor săi. După ce a fost în multe colțuri ale Pământului, Zhenya a învățat o mulțime de lucruri noi, ceea ce i-a oferit și mai multă putere pentru a lupta.

Cupa Mondială, care a avut loc în Bulgaria în 2007, a mulțumit plăcut tuturor fanilor lui Eugene. Apoi a ocupat locul 20 și a avut o singură ratare, iar distanța față de adversarul său a ajuns la o distanță de 2 minute 40 de secunde. Când a avut loc cursa de ștafetă, împreună cu echipa, biatleta a reușit să ocupe locul 5, ceea ce a crescut semnificativ entuziasmul sportivului novice.

În iarna anului 2007, Ustyugov zboară în patria sa pentru a participa la competiții, care au fost numite Rifle Izhevsk. De data aceasta a reușit să ia locul doi câștigător. Diferența cu principalul concurent a fost de 39 de secunde.

După aceea, Zhenya merge la Cupa Mondială din Norvegia. Sportivul nu reușește să obțină titlurile câștigătoare, dar, cu toate acestea, se declară un adversar destul de puternic, ceea ce nu trebuie subestimat.

Deja în 2008, Ustyugov a fost reabilitat la Campionatul Rus, a câștigat meritat medalia de argint. După aceea, reușește să ocupe primul loc în Cupa Europei. Apoi a câștigat competiția fără a face o singură ratare. Victoria de data aceasta a fost genială!

Un an mai târziu, sportivul merge la Cupa Mondială la Oberhof. În urmărire, reușește să devină al șaptelea, iar în sprint - să ia locul 8.

Evgeny Ustyugov este un favorit popular!

Jocurile Olimpice XXI au devenit un debut pentru Eugene. Numai acolo a putut să se declare ca un participant puternic. Deși s-a opus adversarilor destul de serioși, în timpul sprintului ocupă locul 15, în cursa de urmărire, Zhenya a terminat al cincisprezecelea în lista generală.

Medalia de aur olimpică a împodobit pieptul sportivului la 21 februarie, la începutul masei. Datorită eforturilor și muncii sale, biatleta își trece toți rivalii și într-o perioadă scurtă de timp ajunge la finalul victorios. La finalul jocurilor, Eugene a primit premiul Ordinului Prieteniei.

În primăvara lui 2011, Ustyugov, împreună cu S. Sleptsova, au ocupat un loc onorabil în World Team Challenge.

Eugeniu până astăzi continuă să se antreneze activ și să participe la multe competiții. Cel mai recent, a primit titlul de Maestru onorat al sportului.