celebritate

Abdusalam Gadisov: biografie și cariera unui luptător freestyle

Cuprins:

Abdusalam Gadisov este un luptător profesionist rus rus. Este campionul și câștigătorul multor turnee interne și internaționale. Sportivul rus are o medalie de aur de la Cupa Mondială din 2014 (Tashkent) și o medalie de argint la Campionatele Mondiale 2015 din Las Vegas. De asemenea, a participat la turnee precum Jocurile Europene și Universiada, unde a obținut bronz și, respectiv, aur. Înălțimea lui Abdusalam Gadisov este de 180 de centimetri, greutatea variază în timpul performanțelor și antrenamentelor de la 90 la 97 kg.

biografie

Abdusalam Gadisov s-a născut pe 26 martie 1989 în Makhachkala (RSFSR). A crescut și a fost crescut într-o familie de avari. De la o vârstă fragedă a început să se angajeze în sport, în principal arte marțiale - în același timp a mers la kickboxing și Wushu Sanda. A început să se angajeze în lupte freestyle la vârsta de unsprezece ani, tatăl său l-a dus pe băiat la secție. Conform unui vechi obicei, Gadisov a venit la antrenament fără pantofi și în vechiul său kimono, în care a mers la urechi. Antrenorul principal a fost surprins că tipul a venit la antrenament desculț și a ordonat să poarte orice, cel puțin șosete. Drept urmare, băiatul a trebuit să petreacă întregul antrenament în șosetele tatălui său, pe care îl avea în genunchi.

A studiat la filiala Makhachkala a Universității Rostov la Facultatea de Economie, unde a primit studii superioare. Este elev al școlii sportive Dynamo Makhachkala. Cel mai apropiat antrenor al său este Imanmurza Aliyev și Gaidar Gaydarov. În timpul antrenamentului, Abdusalam a dedicat o cantitate mare de timp antrenamentelor în sala de sport. Sportivul a obținut rezultate semnificative la antrenamentele de forță, dar în curând și-a dat seama că și componenta tehnică din inel a fost foarte importantă.

La competițiile pentru tineret Gadis nu au fost suficiente stele din cer. Desigur, era foarte îngrijorat, dar antrenorii lui Imanmurz Aliyev și Gaidar Gaydarov l-au liniștit și au spus că, dacă nu renunță și continuă să lupte și să dea tot ce este mai bun, ca înainte, rezultatul dorit va fi obținut. Timpul a trecut și, așa cum s-a dovedit, personalul antrenor a fost de partea adevărului.

Cariera profesională

Așa cum am menționat anterior, la campionatele de copii Abdusalam Gadisov nu a obținut rezultate grandioase. Cu toate acestea, odată cu vârsta, a început să progreseze cu încredere și să arate un rezultat stabil. În 2008, sportivul a câștigat campionatul rus, iar anul viitor campionatul mondial de tineret. În 2009, Abdusalam Gadisov a participat la campionatul mondial de lupte freestyle, unde a reușit să ocupe locul șapte.

realizări

În anii următori, luptătorul și-a luat medalii în mod constant: 4 de aur la Campionatul Rusiei, a câștigat Cupa Mondială, a câștigat premiul lui Ramzan Kadyrov și Ivan Yarygin, precum și multe alte trofee.

În 2012, Abdusalam Gadisov a ocupat locul 9 la Jocurile Olimpice de vară de la Londra. În runda a doua a campionatului olimpic, el a pierdut în fața campioanei mondiale iraniene Reza Yazdani.

Luptătorul Makhachkala a fost invitat în repetate rânduri în liga profesională MMA. În prezent, Gadisov refuză să lupte în lupte fără reguli, dar nu exclude posibilitatea de a fi de acord cu AMM în următorii ani.

pentru limită de vârstă?

În vara lui 2016, Gadisov a încercat să se califice la Jocurile Olimpice de vară. Pentru a face acest lucru, a fost necesară calificarea la Campionatul Rus - 2016, însă, din cauza conflictului dintre V. Lebedev și I. Musukaev, el a fost obligat să refuze participarea la campionat. După ce a câștigat Marele Premiu la Baku în noiembrie, Abdusalam și-a anunțat retragerea.

Un an mai târziu, pe 3 noiembrie 2017, luptătorul s-a întors la sport și s-a prezentat la un turneu internațional în onoarea memoriei lui D. Schultz. În turul doi, sportivul rus a pierdut în fața sportivului de șaptesprezece ani din SUA, surprinzând întreaga comunitate de lupte cu un astfel de fiasco.