celebritate

Jucătorul de tenis Kevin Anderson: biografie și carieră sportivă

Cuprins:

Kevin Anderson este un jucător de tenis celebru din Africa de Sud. În timpul carierei sale sportive a reușit să câștige în multe competiții profesionale, iar în 2017 a devenit finalist al turneului de Grand Slam.

Date biografice

Kevin Anderson s-a născut în mai 1986 în Johannesburg. A început să joace tenis la vârsta de șase ani cu fratele său mai mic Grigore.

Câțiva ani mai târziu, Kevin s-a mutat în Statele Unite, unde a jucat nu numai tenis cu juniorii locali, dar a primit și educație. După absolvirea Universității din Illinois, Anderson a ales cariera de tenismen profesionist.

Primii pași în tenis

La vârsta de 18 ani, Kevin Anderson a participat pentru prima oară la Turneul Futures Series din Gaborone (Botswana). Iar debutul a fost pur și simplu fenomenal - jucătorul de tenis sud-african a câștigat această competiție.

În total, într-o serie de viitoruri, jucătorul de tenis Kevin Anderson a câștigat două turnee și a ajuns în finale în alte cinci. De asemenea, în contul său sunt prezentate patru titluri pe hard-cover-uri în dublu.

În 2007, Kevin Anderson a câștigat prima oară pe Challenger. În septembrie, a devenit cel mai bun din acoperirile din New Orleans.

La începutul anului viitor, Anderson și-a făcut primul drum spre turneul Australian Open Grand Slam, unde nu a putut trece dincolo de primul tur. Câteva luni mai târziu, a ajuns la finala turneului ATP. Aceste succese l-au ajutat să intre în suta dintre cei mai buni jucători de tenis de pe planetă.

În clasamentul de duble, Kevin a progresat vizibil. Aceasta a contribuit la victoria în mai mulți provocatori. Nu ratați Anderson și Jocurile Olimpice de la Beijing. Tenista sud-africană, în vârstă de 22 de ani, în clasamentul de simplu, a ajuns în turul doi, iar în duble a renunțat în prima.

În 2009, norocul a zâmbit rar unui tenisman sud-african. În toate turneele prestigioase, a renunțat la prima rundă sau la calificare. Singura consolare a fost câștigătorul „Challenger” din San Remo (Italia). Nu este surprinzător faptul că la sfârșitul anului a scăzut la 161 loc în ratingul Regiunii Asia-Pacific.

În 2010, performanțele lui Kevin Anderson s-au îmbunătățit semnificativ. A câștigat pe terenurile dure ale Button Button. La US Open, Anderson a reușit să intre în etapa a treia a competiției. În aceeași etapă, s-a stabilit la turneul ATR de la Toronto.

Primele victorii într-o carieră profesională

2011 a fost un moment de cotitură în cariera de jucător de tenis. În februarie, Kevin Anderson a devenit cel mai bun de pe terenurile din natalul său din Johannesburg și pentru prima dată câștigătorul turneului APR. Acest lucru a contribuit la progresul rapid până la calificarea ATP. În plus, își repetă performanța de anul trecut la US Open și ajunge și în sferturile de finală de la Miami. Anderson a încheiat sezonul pe locul 32 în clasamentul celor mai buni jucători de tenis de pe planetă.

Anul următor a început ca Kevin să nu fie rău. În Australia, a ajuns la a treia rundă, apoi a repetat această realizare pe terenurile lui Roland Garros. El a câștigat și turneul ATR de la Delray Beach (SUA). Cu toate acestea, aceste rezultate au rămas cele mai bune pentru Anderson în acel sezon.