celebritate

Milana Dadasheva: lupta freestyle ca stil de viață

Cuprins:

Articolul spune despre o persoană interesantă din lumea sportului. Sportul pe care l-a ales Dadashev din Milano este lupta freestyle. Naționalitatea este Dagestan, dar o fată trăiește pe teritoriul Federației Ruse. Ea este campioana Rusiei la lupte freestyle în 2016. În ciuda unei vârste atât de fragede, fata este o clasă internațională MC. Se simte cel mai confortabil din categorie până la 48 kg.

Dadasheva Milan (wrestling freestyle): biografie

Dadasheva Milan Kamilkhanovna s-a născut pe 20 februarie 1995 în Republica Dagestan, în orașul Izberbash. Există și alte informații despre locul nașterii, dar acestea nu sunt confirmate. Ulterior, familia s-a mutat la Makhachkala, unde a început cariera sportivă a fetei.

Încă din copilărie, Milan a fost pasionat de artele marțiale, așa că și-a început cariera sportivă la școală cu ore în secția de judo. Când Dadasheva avea 15 ani, adică în 2010, a primit o invitație la campionatul orașului în lupte. După ce a câștigat turneul, fata și-a dat seama că lupta este mai aproape de ea și a decis să se schimbe într-o dresă de luptă. Așa că în acest sport a fost aprinsă o nouă stea - Milan Dadashev. Lupta freestyle a devenit pentru ea arena unde a avut de mai multe ori să urce pe podium.

Alegerea în favoarea luptei

Fata a fost instruită sub îndrumarea legendarului antrenor rus Kasum Nasrudinov la Școala de Sport pentru Copii și Tineret din Makhachkala. După ce s-a mutat la sportul pentru adulți, Milan a început să se antreneze cu Svetlana Gracheva. Acest antrenor a ajutat să dezvăluie talentul tânărului sportiv.

Milana Dadasheva (lupta freestyle nu este singurul lucru pe care o face o fată în viață) la vârsta de 21 de ani a reușit să obțină două educații superioare: în domeniul economiei naționale și al educației fizice.

Cariera Milan Dadasheva

Cariera profesională a tânărului sportiv a început în 2012, iar primele succese nu au durat mult timp. Deja în februarie, Milano a devenit a doua la prestigiosul turneu Klippan Lady Open. Aprilie din acel an a devenit incredibil de reușită. În primul rând, Dadasheva a câștigat bronzul la turneul de la Orenburg, iar după aceea a câștigat campionatul junior al Rusiei. Și ca rezultat - o provocare pentru echipa de tineret a țării.

La sfârșitul lunii mai, Milano a luat medalia de aur la campionatul de juniori, care a avut loc în orașul turc Ankara. La începutul verii, sportivul a devenit al treilea la Campionatul European de Tineret din Zagreb. A trebuit să așteptăm următorul succes până în 2013, când în mai, Milan Dadashev (luptă freestyle la categoria de până la 48 kg) a devenit primul la turneul anual de tineret numit după Sirakov și Iliev, care a avut loc în orașul bulgar Varna.

Și cu o lună înainte, a devenit campioana Rusiei la turneul din Perm. Tot în mai 2013, Dadashev aștepta un alt succes - bronzul la o competiție din orașul german Dormagen (în finala de consolare a Milanului, a învins o colegă din echipa națională a Rusiei - Ekaterina Polishchuk).

Dar în iulie 2013, Milano a eșuat la Campionatul European de tineret, care a avut loc la Skopie, Macedonia. Sportiva a ocupat locul șapte, oprind lupta deja în turul doi, după ce a pierdut în fața germanei Catherine Henke. Anul 2013 s-a încheiat pentru sportiv cu o accidentare groaznică - o ruptură a ligamentelor cruciate, ceea ce a sugerat o linie de recuperare destul de lungă. Procesul de reabilitare a durat aproximativ două luni și jumătate, după care sportivul a luat parte la turneul de la Minsk, dar nu a luat premii. Milan a primit următorul său premiu la campionatul mondial de juniori, ocupând locul trei acolo, pierzând doar în fața sportivului japonez Yu. Miahara.

Succes și premii

2015 poate fi adăugat în siguranță la atuul unui sportiv talentat. La începutul verii, la Campionatul Continental din Istanbul pentru juniori, Milan a devenit câștigătorul în categoria sa de greutate. În august, la Campionatele Mondiale de juniori, care au avut loc în orașul brazilian Salvador, Dadasheva a obținut din nou bronzul.

Anul 2016 pentru tânărul sportiv a început cu locul trei final la campionatul pentru adulți de la Paris. La începutul primăverii, la Campionatul European în rândul sportivilor sub 23 de ani, Milan a ocupat locul trei, unde într-o luptă dramatică pentru bronz, a obținut mâna superioară campioanei europene printre junioare Violetta Chirik.

La începutul verii la campionatul pentru adulți din Rusia, Milan Dadashev, pentru care lupta freestyle a devenit o prioritate în viață, pur și simplu nu a lăsat nicio șansă rivalilor. Toți cei patru faimoși adversari se aflau pe omoplat - asta nu putea fi numit senzație, dar mulți antrenori și experți au fost surprinși de ceea ce au văzut.

Atunci a devenit clar că Milan este principalul concurent pentru o excursie la Jocurile Olimpice din Brazilia pentru a reprezenta echipa rusească de luptători din categoria de greutate de până la 48 kg. Dadasheva a fost inclusă oficial în cererea echipei olimpice ruse în iulie 2016. Potrivit sportivei însăși, acesta a fost visul ei din copilărie și este foarte bucuroasă că și-a atins obiectivul.

Rezultatele Olimpiadei din 2016: Milan Dadashev (freestyle wrestling)

Rio de Janeiro, prestigiosul turneu olimpic - s-a părut că tot ceea ce a aspirat sportiva în viața ei s-a împlinit. A rămas doar să câștigi o medalie pentru echipa rusă, dar, din păcate, acest lucru nu a putut fi realizat. Desigur, totul a început minunat - în calificare Dadasheva a câștigat atletul coreean Kim Joon. Dar deja în finala 1/8, ea a fost învinsă de Yelitsa Yankova, care a reprezentat echipa bulgară.