celebritate

Legendele atletismului mondial: Kenenis Bekele

Cuprins:

Dacă boxul este o șansă bună pentru un tip american cu piele întunecată, pista și câmpul sunt un tip etiopian. Unul dintre cele mai clare exemple ale acestei afirmații este povestea lui Kenenis Bekele, un alergător african care și-a scris pentru totdeauna numele în analele sportului mondial.

Din articol, cititorul află cum vedeta unui tânăr styer etiopian a urcat la Olimpiada de atletism. Articolul se concentrează pe abordarea antrenamentului Kenenisa Bekele, datele sale fiziologice și caracteristicile tehnicii de alergare. De asemenea, sunt oferite informații interesante despre viața personală a sportivului, despre hobby-urile și perspectivele sale despre viață.

Drum către faimă

Marele alergător african s-a născut pe 13 august 1982 în orașul etiopian Bakoji. În același oraș, s-au născut surorile Dibaba - de asemenea, în viitor, celebrele alergătoare africane pe distanțe lungi. Kenenisa a fost al doilea copil din șase din familia sa, ceea ce după standardele africane este considerat destul de normal. Apropo, fratele lui Kenenisa, Tariku, se antrenează și în echipa etiopiană și chiar a câștigat o medalie de aur la Campionatele Mondiale din cursa de 3000 m.

Familia Bekele s-a angajat în agricultură. Creșterea animalelor și creșterea culturilor au permis tipului să petreacă mult timp în aer liber.

Potrivit lui Kenenisa, cunoștința sa cu alergarea a început destul de devreme, de la școală. Pentru cunoștințe, viitoarea vedetă a sportului mondial timp de 10 ani a trebuit să parcurgă 10 kilometri într-un fel în fiecare zi. De fapt, s-a dovedit că alergarea la distanță până la școală era mult mai plăcută și mai utilă. La început, băiatul a parcurs această distanță într-o oră, dar apoi a crescut și și-a dublat rezultatul. Astfel, primii pași au fost făcuți spre un viitor luminos. Aici, se dovedește, care este secretul antrenamentului sportiv pentru alergătorii de această scară.

În instituția de învățământ, viitorul mare styer s-a distins de mai multe ori, câștigând cruci școlare. În 1999, tânărul a fost observat și trimis să apere onoarea școlii pentru campionatul provincial. Kenenis a ocupat apoi cu încredere primul loc. Această victorie a oferit sportivului un bilet nu numai la campionatul național, ci și la sportul mare.

Unul dintre idolii pentru tânăr a fost Haile Gibreselassie, legenda alergării styer. Totuși, acest lucru nu a împiedicat Kenenis Beckel să rupă multe recorduri ale celebrului alergător.

Succes în sport

La campionatul național Bekele s-a aflat pe linia a 6-a, ceea ce, desigur, a fost considerat un succes, având în vedere competiția uriașă din lotul național. Antrenorii profesioniști au atras atenția asupra stelei în ascensiune a atletismului. Alergătorul a fost invitat să joace pentru clubul sportiv profesionist Mugher Cement.

La vârsta de 19 ani, tânărul și-a demonstrat potențialul câștigând medalia de argint a campionatului mondial de juniori la 5000 de metri.

Din 2002, începe o decolare accentuată în cariera sporturilor Kenenisa Bekele.

Premiile cele mai importante ale sportivului includ aurul în primii zece și argintul în primii cinci la Olimpiada de la Atena, medalii de aur la discipline similare de la Beijing 2008.

Sportivul este un campion mondial de patru ori în cursa de 10 km, iar campionatul mondial din 2009 în cursa „cinci”. Mai mult, Bekele este cunoscut drept unul dintre cei mai titrați alergători de fond. Styer a obținut victorii în campionatele mondiale de peste 15 ori!

Bekele, în ciuda etapelor de 35 de ani, continuă să se mențină în formă și să demonstreze rezultate bune. Așa cum se întâmplă adesea cu sportivii, cu vârsta, a început să încerce singur în alergare pe distanțe mai lungi. De exemplu, în 2016, un sportiv a câștigat Maratonul de la Berlin și a stabilit un record personal - 2 ore 3 minute și 4 secunde. Se dovedește că alergătorul a depășit 42 de kilometri 125 de metri cu o viteză de peste 20 de kilometri pe oră!

Pe parcursul a 25 de kilometri, Kenenis Bekele a stabilit un record personal în decembrie 2017, acoperind distanța în 1 oră, 13 minute și 43 de secunde.

Sportivul este încă proprietarul recordurilor mondiale în alergare de 5 și 10 kilometri.

Calități și caracteristici caracteristice ale sportivului

Una dintre principalele caracteristici ale unui styer este înălțimea și greutatea mică. Kenenis Bekele cântărește 56 de kilograme cu o creștere de 165 de centimetri. Multe legende ale cursei mondiale de lungă distanță au indicatori similari. De exemplu, Mo Farah cântărește 58 de kilograme cu o creștere de 165 de centimetri. Haile Gibresilassie a fost mai bun decât Beckele în cei mai buni ani cu doar 2 kilograme. Greutatea lui Kenenisa Bekele îi permite să alerge „de la picior” mult timp, făcând salturi uriașe. O tehnică de alergare similară este caracteristică multor sportivi etiopieni.

O atenție deosebită în formarea lui Kenenis Bekele acordă eforturi în ceea ce privește accelerațiile de finisare. În ultimii 400 de metri din „zecile”, acest sport este capabil să alerge mai repede decât 54 de secunde, ceea ce reprezintă un final excelent pentru styer.