celebritate

Javier Fernandez: cariera și viața personală a patinatorului

Cuprins:

Anonim

Javier Fernandez este o persoană extraordinară și o persoană unică. Spania este probabil una dintre cele mai nepotrivite țări pentru patinaj. Dar aici s-a născut viitorul campion mondial și european. Este vorba despre un om care și-a înscris deja numele nu numai în istoria patinajului, ci și în ansamblul sportului.

copilărie

Patinatorul spaniol Javier Fernandez a venit pe patinoar datorită surorii sale mai mari. Mai întâi a urmărit competiții internaționale la televizor, iar mai târziu a început să se antreneze. Când Fernandez a văzut-o pe gheață, și-a dat seama că și el a vrut să facă patinaj. Atunci, viitorul campion avea doar șase ani. El spune că în Spania nu exista antrenori privați, micii patinatori au fost angajați în grupuri de 20-30 de persoane. Fernandez subliniază că cel puțin nu a fost la fel de scump ca în Statele Unite.

Începutul unei cariere profesionale

Javier Fernandez este un patinator care a reușit să obțină multe. Într-o țară în care există mai puțin de 20 de patinoare și sporturile precum fotbalul și tenisul sunt populare, este foarte dificil să practici patinajul. Calea spre succes a sportivului a fost lungă și spinoasă. Nu a avut rezultate bune la nivel de juniori.

Image

Fernandez este primul spaniol care a efectuat un triplu axel și un salt în patru rânduri la campionatul național. A reușit să câștige aceste competiții și să obțină un bilet la Jocurile Olimpice de la Vancouver din 2010. Acolo a ocupat doar locul 14, dar pentru un tânăr sportiv a fost un succes. Javier a devenit primul patinator spaniol la Jocurile Olimpice din 1956. Un an mai târziu, Fernandez a putut urca de mai multe ori pe podium la Marele Premiu.

Campionatele Europene din cariera patinatorului spaniol

Javier Fernandez poate fi numit astăzi cel mai bun skater din Europa și unul dintre cei mai puternici din lume. La orice competiție se clasează printre principalii favoriți. Deja la patru campionate europene la rând nu are egal. Javier Fernandez câștigă aici din 2013. După un triumf la primul campionat european din Croația, el a spus că nu se simte ca un campion, din moment ce o singură victorie nu este o realizare mare. Patinatorul a adăugat că va continua munca grea. Chiar și atunci, Fernandez s-a antrenat cu antrenorul canadian Orser Brian, care a dus la victoria la Jocurile Olimpice de la Vancouver, atletul sud-coreean Kim Young A.

Image

La Campionatele Europene din 2014 și 2015, Javier a reușit să-și repete realizările. În 2016, patinatorul spaniol a venit la campionat în rangul principalului favorit. Victoria de la Bratislava a fost impresionantă. În ciuda unor erori în program, a reușit să obțină 100 de puncte pentru un program scurt și 200 pentru unul arbitrar. Acest succes i-a permis lui Fernandez să devină primul skater din 1972, care a reușit să câștige patru Campionate Europene consecutive.

Jocurile Olimpice din Sochi

După ce a câștigat Campionatele Europene din 2013 la Jocurile Olimpice, Fernandez a venit ca unul dintre concurenții pentru medalii. El ar putea deveni doar al treilea sportiv din istoria Spaniei, care a reușit să urce pe podium la Jocurile Olimpice de iarnă. Mai devreme în 1972, Francisco Fernandez Okoa a reușit să câștige aurul în slalom, iar douăzeci de ani mai târziu sora sa Blanca a ocupat locul trei în aceeași disciplină.

Image

Javier Fernandez a fost foarte aproape de succes. După un scurt program, a ocupat locul trei. Dar, din cauza erorilor din programul gratuit, ca urmare, patinatorul spaniol a pierdut destul de mult față de Denis Ten și a ocupat un loc al patrulea ofensiv.

Cupa Mondială Triunfal 2015

La Campionatele Mondiale de la Shanghai, Javier Fernandez a reușit să obțină prima sa victorie. Performanța lui a fost foarte carismatică. Nici măcar campionul olimpic Yuzuru Hanyu nu a putut concura cu el serios. Javier Fernandez a devenit primul campion mondial din acest sport din Spania. După victorie, patinatorul nu-i venea să creadă că a reușit să câștige. El a declarat că nu știe dacă poate repeta această realizare.