celebritate

Jamal Crawford: cariera sportivă și realizări

Cuprins:

Jamal Crawford este fundaș pentru Clippers din Los Angeles. În anul 2000, jucătorul de baschet a fost selectat de echipa Cleveland Cavaliers sub numărul opt în proiectul Asociației Naționale de Baschet. Jamal poate juca ca apărător sau atacant. În cea mai mare parte a carierei sale, jucătorul de baschet a jucat în poziția AZ.

Tauri - Knicks - Golden State - Atlanta - Portland

Ca parte a cavalerilor, fundașul nu a jucat un singur meci. Imediat după loterie, a fost tranzacționat la Chicago Bulls, unde a petrecut patru sezoane. Ca parte a „taurilor”, Jamal Crawford nu a jucat niciodată în playoff. În total, în Illinois, fundașul a luat parte la 244 de meciuri. În 120 de meciuri, Crawford a mers pe podea în primele cinci.

În sezonul 2004/05, Jamal a devenit jucător de la New York Knicks. Debutul sezonului făcând parte din echipa fundașului Big Apple a ieșit de 67 de ori la început și de 80 de ori în ultimul său sezon complet pentru Nikebokers. În sezonul 2007/08, Jamal a petrecut, în medie, aproape 40 de minute pe teren și a obținut 20, 6 puncte. A fost cel mai bun indicator din cariera unui jucător de baschet.

În 2008, Jamal Crawford a devenit jucător de Golden State. În clubul din Auckland, fundașul atacant a jucat până la sfârșitul sezonului, apoi a plecat la Atlanta, unde a petrecut două sezoane.

Fotografii cu Jamal Crawford au fost în toate ziarele locale. Jucătorul de baschet a petrecut pe teren peste două sezoane 155 de meciuri în sezonul regulat. A mai jucat în playoff de 23 de ori în doi ani. Această perioadă a fost un moment de cotitură pentru Jamal. Nu a ieșit niciodată la început. Din acel moment, baschetbalistul a devenit „al șaselea” jucător al echipei. El a petrecut în medie 25-30 de minute pe meci, părăsind banca. După Atlanta, Crawford a plecat la Portland pentru sezon, unde a marcat în medie 14 puncte în 60 de partide.

"Clippers"

În 2012, Jamal Crawford a semnat un contract cu Clippers. Ca parte a „bărcilor cu pânze”, el apare acum, însă, în legătură cu plecarea din echipa lui Chris Paul, au început să apară zvonuri conform cărora Jamal ar putea părăsi locația echipei. Crawford încearcă în mod activ fosta sa echipă, New York Knicks.

În sezonul 2013/14, Crawford a ieșit de 24 de ori la început. Acesta a fost cel mai bun record al său de la Golden State Warriors, când a apărut pe site în 54 de 54 de lupte din primele minute. În medie, la Clippers Crawford obține 16 puncte pe meci, face 3 asistențe și colectează două recuperări.

În acest sezon, jucând pentru un club din Los Angeles, Jamal a luat parte la toate cele 82 de întâlniri ale sezonului regulat, obținând în medie 12 puncte. În urma sezonului regulat, echipa a intrat în playoff, dar s-a trezit repede peste bord în cursa pentru titlul de campion NBA. În jocurile de retrogradare, Crawford a marcat 12, 6 puncte pe meci, în medie, a făcut 1, 4 recuperări și a acordat 2 asistențe.